Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
5
Óskáldað efni
"Skak er blevet kaldt ’spillenes konge’. Og det er ikke så mærkeligt, for intet andet spil kan fremvise en historie, der er så mættet med myter og markante personligheder. Generation efter generation har det fascineret de fleste mennesker, der er kommet i berøring med det, hvad enten mødet med Caïssa, skakspillets muse, forblev en flygtig affære eller udviklede sig til en livslang kærlighed."
Den garvede skakspiller Peter Dürrfeld vækker med bogen "Skak" glæden ved skakspillet i enhver, der har interesse for dette ikoniske og tidløse spil. Bogen præsenterer os både for konkrete tips og spilteori og tager os igennem nogle af de mest interessante og legendariske skakspil gennem historien.
Bogen udkom første gang i 1995.
Den danske forfatter Peter Dürrfeld (f. 1942) er uddannet lærer og underviste i en lang årrække på N. Zahles Gymnasieskole i København. Peter Dürrfeld debuterede som forfatter i 1976 med romanen "Kandidaten", og siden er det blevet til en perlerække af romaner og novellesamlinger. Ved siden af sit forfattervirke interesserer Peter Dürrfeld sig i høj grad for skak og musik, hvilket han har udgivet et utal af bøger og artikler om, blandt andet for Kristeligt Dagblad og Information.
© 2022 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788728325445
Útgáfudagur
Rafbók: 8 september 2022
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland