5
Barnabækur
Sam kan inte sova. När pappa läst klart och det är dags att släcka lampan hör Sam att det kommer tigrar. Och gorillor och krokodiler. Sam är rädd och vill inte vara ensam. I vardagsrummet sitter storasyster Lily och väntar på pappa. Hon får ta hand om djuren som smyger förbi Sams rum. De är alla hungriga, gorillan vill ha fruktsallad, tigern gillar korv – och när det till slut dyker upp ett spöke vet Lily precis vad ska hon ska ta fram ur kylskåpet.
Med stor igenkänning och mycket humor skildrar Ylva Karlsson en läggning som aldrig vill ta slut. Sov nu Sam! är en rolig och underfundig historia om påhittiga barn och en pappa med mycket tålamod.
Ylva Karlsson är en av våra mest älskade författare för barn och unga, flerfaldigt prisbelönad, med bl.a. Augustpriset och Astrid Lindgren-priset. Hanna Klinthage är illustratör och fick 2023 Augustpriset för sina illustrationer i Vitsippor och pissråttor.
© 2024 Rabén & Sjögren (Rafbók): 9789129745795
Útgáfudagur
Rafbók: 6 november 2024
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
$3290 kr á mánuði
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá $3990 kr á mánuði
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
$3990 kr á mánuði