4.3
Spennusögur
”Du er en vinder, og du elsker at spille, og om lidt vil jeg invitere dig til det ultimative spil, og jeg ved, du vil sige ja. Du kan slet ikke lade være.”
Det ultimative spil er spillet om menneskets skæbne og i sidste ende det enkelte menneskes valg. Hvordan reagerer et menneske, der får den endelige dødsdom? Hvilke faktorer kommer i spil, når en person får at vide, at han eller hun kun har få måneder tilbage at leve i? Tager man imod udfordringen, finder sin indre styrke og kæmper imod? Eller resignerer man og lader alt falde fra hinanden?
En gruppe magtfulde mennesker står bag Spillet, et psykologisk drama med tårnhøje odds, hvis intetanende brikker er virkelige mennesker. Men går spillerne selv fri, når det kommer til stykket?
Spillet er en nervepirrende spændingsroman om menneskeskæbner, magt, psykologi og etik.
Louise Hvilshøj Andersen Trankjær er født i 1978 i Odense. Hun er cand.mag. i litteraturvidenskab og freelance redaktør, anmelder og oversætter i sit eget firma Skriv for livet (skrivforlivet.dk) Litteraturen har altid været en passion– fra en barndom fyldt med højtlæsning og fortællinger til voksenlivet med fingre, sjæl og blik dybt begravet i bøgerne. Hun har udgivet The End of Immortality i USA i 2017, Stalingrads engel i 2020 og Lysets datter, første bog i Syvstjernesagaen, i 2020.
Torkild Thellefsen er født i 1969 i Aalborg. Han er cand.scient.bibl, ph.d. og dr. merc. Han skønlitterære forbillede er Umberto Eco, som på fantastisk vis kombinerer filosofi og fiktion. Han har udgivet 12 uger – eller historier fra bænken (2017) og Sine Nomine (2018). Desuden har han udgivet Stalingrads engel i 2020.
© 2022 Saga Egmont (Hljóðbók): 9788728563601
Útgáfudagur
Hljóðbók: 30 december 2022
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr /mánuði
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Byrjar á 3990 kr /mánuður
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
3990 kr /mánuði