Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

Sprogforum 58: Begyndersprog

Sería

58 of 8

Tungumál
danska
Format
Flokkur

Tungumál

Dette nummer af Sprogforum om begyndersprog indeholder en række artikler som fra forskellige vinkler illustrerer, belyser og analyserer arbejdet med begyndersprog fra folkeskolens yngste elever til studerende på universitetet. Spørgsmålene, som tages op, er mange: Hvornår skal begyndersprog begynde? I 1., 3. eller 5. klasse? Hvordan skal vi undervise i begyndersprog? Hvilke materialer skal vi bruge, og hvilken rolle spiller læreren, eleven, sproget og konteksten? Bidragene i dette nummer af Sprogforum er meget forskellige, men udspringer alle af en fælles interesse for begyndersprog, pædagogik og sproglæring.

Der ser ud til at være momentum for begyndersprog i Danmark ─ ikke mindst foranlediget af den nye skolereform som indebærer at eleverne i folkeskolen fra august skal starte tidligere med både engelsk, tysk og fransk. Det betyder, at man får yngre elever og nye sammenhænge i både social, kognitiv og emotionel forstand. Hermed vil der komme nye udfordringer i læreruddannelserne og i forhold til de kvalifikationer, lærerne skal have.

Det drejer sig især om nye sproglige og pædagogiske udfordringer. Og måske også udfordringer af den gode slags, for med yngre børn er man nødt til at tænke kreativt og arbejde ud fra kommunikative principper; grammatik vil som udgangspunkt ikke være en farbar vej for at lære det nye sprog. Lærerne må tage sprogligt afsæt i det børnene interesserer sig for, det de ved noget om, og det de synes er sjovt, så de opretholder glæden ved at lære sprog.

Læs engelske abstracts fra Beginner Language her.

© 2014 Aarhus Universitetsforlag (Rafbók): 9788771840414

Útgáfudagur

Rafbók: 11 augusti 2014

Merki

    Aðrir höfðu einnig áhuga á...

    Veldu áskrift

    • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

    • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

    • Barnvænt viðmót með Kids Mode

    • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

    Vinsælast

    Unlimited

    Besti valkosturinn fyrir einn notanda

    3290 kr /mánuði
    3 dagar frítt
    • 1 aðgangur

    • Ótakmörkuð hlustun

    • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

    • Engin skuldbinding

    • Getur sagt upp hvenær sem er

    Prófaðu frítt

    Family

    Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

    Frá 3990 kr/mánuði
    3 dagar frítt
    • 2-6 aðgangar

    • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

    • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

    • ‎Engin skuldbinding

    • Getur sagt upp hvenær sem er

    2 aðgangar

    3990 kr /á mánuði
    Prófaðu frítt