4.1
3 af 3
Barnabækur
Äventyret på stenåldern fortsätter! Vind och folket i byn har äntligen kommit fram till Laxviken. Varje sommar reser de till den stora viken vid havet. Där väntar Sire – flickan från det främmande folket. Hon räddade livet på Vind i vintras när han gick igenom isen på den stora sjön. Vind har längtat så efter henne.
Men i Laxviken finns också Grinn, pojken som ger Vind mardrömmar. Pojken som luras och stjäl. Vind litar inte på honom för en sekund.I viken finns också en mystisk man som stirrar på Vind och verkar följa efter honom.
Detta gör Vind riktigt förbryllad. Vem är mannen? Vad vill han? Och är han vän eller fiende? Detta är den tredje boken i serien Älgpojken. Berättelsen utspelar sig på yngre stenåldern någonstans i norra Sverige. Historisk spänningsserie för mellanåldern, delvis illustrerad. Perfekt läsning att sätta i händerna på historieintresserade elever som gillar äventyr, men inte för tjocka böcker. Stenåldern återuppväckt!
© 2020 Hegas förlag (Hljóðbók): 9789178816583
Útgáfudagur
Hljóðbók: 2 mars 2020
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði