4.3
Glæpasögur
En række højst usædvanlige indbrud rammer Stockholms nyrige overklasse, og en gruppe erfarne kriminalfolk med politiinspektør Ewa Johnsén i spidsen bliver pludselig sat til at jage noget så banalt som tyveknægte. TYVENES MARKED er en kras og underholdende roman om de rige og mægtige, som tror, at deres rigdom gør dem usårlige. Om de unge og forkælede, som mingler med hel- og halvkriminelle på Stockholms in-steder. Og om et samfund, hvor småtyvene bliver straffet, mens storsvindlerne går fri.
"Guillou hudfletter med denne bog sin samtid ved at kombinere journalistens tæft for tidens tåbeligheder med samfundsrevseren og romanforfatteren ... Det er hæsblæsende og underholdende. Michael Eigtved, B.T.
At Guillou oven i købet kan indflette en eksotisk, men alligevel plausibel kærlighedshistorie i sin hæsblæsende, dybt seriøse, til tider helt brechtske tyvekomedie er utroligt, men så meget mere beundringsværdigt. Lars Ole Sauerberg, Jyllands-Posten
""Tyvenes marked"" er en fuldendt fortælling. Sarah Bøgh Thyssen, Dagbladenes Bureau
© 2011 Modtryk (Hljóðbók): 9788770534222
© 2010 Modtryk (Rafbók): 9788770534918
Þýðendur: Anders Johansen
Útgáfudagur
Hljóðbók: 20 april 2011
Rafbók: 16 juni 2010
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr /mánuði
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Byrjar á 3990 kr /mánuður
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
3990 kr /mánuði