148. När vi behöver skriva alla user stories själva & tips till nya i branschen

148. När vi behöver skriva alla user stories själva & tips till nya i branschen

0 Umsagnir
0
Episode
148 of 254
Lengd
39Mín.
Tungumál
Sænska
Gerð
Flokkur
Óskáldað efni

Vi besvarar två viktiga frågor från våra lyssnare; för det första, är det normalt att behöva skriva sina egna user stories som utvecklare? En trött utvecklare delar sina bekymmer om att självständigt prioritera och skapa tickets utan tillräcklig vägledning från teamet. Vi utforskar balansen mellan frihet och att leverera verkligt värde till organisationen.

Därefter kastar vi oss in i minnen från våra första månader som konsulter och delar med oss av insikter vi önskar att någon hade delat med oss tidigare. Från molnet till den verkliga skillnaden mellan programmering i skolbänken och i arbetslivet - vi belyser vad som kan vara överraskande och oväntat när du kliver in i konsultrollen direkt från högskolan.

Vi tar också en snabb titt på de senaste nyheterna om konferensen som har hittat på fejkade kvinnliga talare för att sälja fler biljetter och få in fler högprofilerade talare.

Glöm inte heller att delta i "State of JS"-undersökningen för att göra er röst hörd i tech-världen.

🤓 Svårighetsnivå: 1/5

🔗 Länkar:

Advent of Code 2023

https://stateofjs.com/

💬 Ställ en anonym fråga eller insändare som vi kan ta upp i podden!

💌 Håll kontakten med oss:

Discord

Instagram

Facebook

hello@developerspodcast.com

https://www.developerspodcast.com

Om du gillar podden får du gärna stötta oss genom att köpa vår merch, bli en Patreon, subscriba till podden eller skriva en recension!

★ Support this podcast on Patreon ★


Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036
Cover for 148. När vi behöver skriva alla user stories själva & tips till nya i branschen

Other podcasts you might like ...