En rejse i tid og sted

0 Umsagnir
0
Episode
10 of 25
Lengd
1Klst. 40Mín.
Tungumál
danska
Gerð
Flokkur
Saga

Er danskere racister? Hvorfor hedder det egentlig japanstænger? Og hvorfor blev de omdøbt til Hawaiistænger? Kristian Ditlev Jensen-san rejser mentalt til Honolulu og de andre øer, hvor både Pearl Habour og de amerikanske KZ-lejre for japanere engang fandtes. Og lidt efter rejser han i fantasien tilbage til 1600-tallets Japan, når han begynder den lange genfortælling af hele Shogun. Yoko Winther er rejst den anden vej - hun bor og arbejder i Danmark som turistguide og lørdagsskolelærer. Og til sidst kan du møde Per Kampmann fra Kunst og Køkkentøj, der fortæller om japansk køkkengrej.

Sukiyaki

Stå op i Solens Rige hver søndag morgen med Kristian Ditlev-san. Radio24syv fejrer søndag morgen på japansk, for Japan er hvad vi trænger til. Vært Kristian Ditlev Jensen holder te-ceremoni med sine gæster, udforsker det japanske køkken, stiller skarpt på japansk kultur, og giver dig det zen-øjeblik du trænger til i en travl hverdag.

Kristian Ditlev Jensen (født 27. januar 1971 i Holbæk) er forfatter, journalist, præst og fårehyrde. Han er uddannet fra Forfatterskolen og har studeret litteraturvidenskab og teologi ved Københavns Universitet.


Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

Other podcasts you might like ...