Lyssna när som helst, var som helst

Kliv in i en oändlig värld av stories

  • 1 miljon stories
  • Hundratals nya stories varje vecka
  • Få tillgång till exklusivt innehåll
  • Avsluta när du vill
Starta erbjudandet
SE - Details page - Device banner - 894x1036

Få det fortalt: Sådan skriver du gode pressemeddelelser

1 Recensioner

4

Språk
Danska
Format
Kategori

Ekonomi & Business

Hvordan undgår du journalistens delete-knap?

Pressemeddelelsen lever stadig! - Hvis man altså gør sig umage

Journalister modtager dagligt et utal af pressemeddelelser – og langt størstedelen havner i de ukendtes grav. Men nu er hjælpen nær: Søren Marquardt Frederiksens bog kan hjælpe de mange små, mellemstore og store virksomheder – med og uden PR- og kommunikationsmedarbejdere – som dagligt gerne vil igennem med historier til pressen, men som ikke evner at vinkle ordentligt, bruge nyhedskriterierne eller at udvælge medierne med omhu.

” forbindelse med bogen har jeg interviewet en række journalister, redaktører og dygtige kommunikationsfolk, der har fortalt, hvad der virker og ikke virker.”, fortæller Marquardt Frederiksen. ”Mange journalister bliver spammet af virksomheder og offentlige institutioner, der ikke har sat sig ind i journalisternes arbejdsvilkår. På den måde modtager mange journalister dagligt 2-300 pressemeddelelser i deres mailboks. Jeg har talt med flere journalister der kun bruger to (2!) sekunder på at vurdere pressemeddelelserne, inden de bliver slettet.

Bogen lærer læseren at servere sine historier, så journalisten kan bruge dem. Læseren lærer at tage hensyn til journalisternes produktionsvilkår, udvælge de rette medier, bruge de journalistiske redskaber og servere historien kort og klart. Bogen beskriver blandt andet, hvordan man vinkler, får et journalistisk sprog og skriver fængende rubrikker.

I bogen er der er en lang række eksempler på gode og dårlige pressemeddelelser og inter-views med dygtige journalister og kommunikationsfolk. I bogen bidrager blandt andre Claus Perregaard, pressechef for SF, Christian Ilsøe, redaktionschef på Politiken, Le Gammeltoft, PR-medarbejder for Copenhagen Records, Camilla Kjems, redaktør på Femina og Astrid Hauge, Pressechef i Københavns Kommune.

© 2011 Gyldendal (E-bok): 9788702089172

Utgivningsdatum

E-bok: 31 mars 2011

Taggar

    Därför kommer du älska Storytel:

    • 1 miljon stories

    • Lyssna och läs offline

    • Exklusiva nyheter varje vecka

    • Kids Mode (barnsäker miljö)

    Populäraste valet
    Erbjudandet gäller till 31 Augusti

    Premium

    Lyssna och läs ofta.

    169 kr /månad
    • 1 konto

    • 100 timmar/månad

    • Exklusivt innehåll varje vecka

    • Avsluta när du vill

    • Obegränsad lyssning på podcasts

    Starta erbjudandet
    Erbjudandet gäller till 31 Augusti

    Unlimited

    Lyssna och läs obegränsat.

    229 kr /månad
    • 1 konto

    • Lyssna obegränsat

    • Exklusivt innehåll varje vecka

    • Avsluta när du vill

    • Obegränsad lyssning på podcasts

    Starta erbjudandet
    Erbjudandet gäller till 31 Augusti

    Family

    Dela stories med hela familjen.

    Från 239 kr/månad
    • 2-6 konton

    • 100 timmar/månad för varje konto

    • Exklusivt innehåll varje vecka

    • Avsluta när du vill

    • Obegränsad lyssning på podcasts

    2 konton

    239 kr /månad
    Starta erbjudandet
    Erbjudandet gäller till 31 Augusti

    Flex

    Lyssna och läs ibland – spara dina olyssnade timmar.

    99 kr /månad
    • 1 konto

    • 20 timmar/månad

    • Spara upp till 100 olyssnade timmar

    • Exklusivt innehåll varje vecka

    • Avsluta när du vill

    • Obegränsad lyssning på podcasts

    Starta erbjudandet