Lyssna när som helst, var som helst

Kliv in i en oändlig värld av stories

  • 1 miljon stories
  • Hundratals nya stories varje vecka
  • Få tillgång till exklusivt innehåll
  • Avsluta när du vill
Starta erbjudandet
SE - Details page - Device banner - 894x1036

Suomalaisena SS-miehenä itärintamalla: Herkko Kosonen aseveljineen Wiking-divisioonassa

14 Recensioner

3.9

Språk
Finska
Format
Kategori

Fakta

Suomalaiset SS-vapaaehtoiset operaatio Barbarossassa

Kolmen SS-divisioona Wikingin riveissä taistelleen suomalaisen autenttisiin päiväkirjoihin perustuva teos suomalaisten SS-vapaaehtoisten vaiheista kansallissosialistisessa Saksassa ja itärintamalla.

Keväällä 1941 Suomesta alettiin värvätä miehiä SS-joukkoihin.Kuopiolainen Herkko Kosonen oli ammattisotilaan poika, ja hänen mielessään siinteli upseerinura. Niinpä hän ja monet hänen kaverinsa päättivät lähteä kahden vuoden sopimuksella Waffen-SS-joukkoihin. Ensin he saivat Saksassa sotilaskoulutusta, minkä jälkeen heidät lähetettiin Saksan itärintamalle.

Herkko Kososen, Osmo Kauppisen ja joensuulaisen Tapio Gröndahlin päiväkirjamerkinnät piirtävät autenttista kuvaa suomalaisten SS-vapaaehtoisten sotilaskoulutuksesta Saksassa sekä osallistumisesta operaatio Barbarossaan Saksan itärintamalla Ukrainassa. Ne valottavat myös nuorten isänmaallisten miesten ajatuksia, odotuksia ja toiveita.

Herkko Kososen haave upseerin urasta toteutui Waffen-SS:n riveissä, missä Kosonen eteni aina Tölzin upseerikouluun saakka ja valmistui SS-upseeriksi.

Kun sovittu palvelusaika oli päättynyt, miehet palasivat takaisin Suomeen Karjalankannaksen raskaisiin torjuntataisteluihin.

Herkko Kosonen kaatui Vuosalmella 13.7.1944 Neuvostoliiton suurhyökkäyksen aikana. Osmo Kauppinen oli katunut jo Ukrainassa 22.7.1941 ja Tapio Gröndahl Talin Portinhoikassa 27.6.1944.

Parkanolainen Jukka Kyösti (s.1967) on pitkän linjan sotahistorian harrastaja. Hän onkirjoittanut teokset Tykistökomentaja eversti Bror Kraemer, Jääkärikenraali Antero Svensson sekä yhdessä Synnöve Fromin kanssa Suomalaisena SS-miehenä itärintamalla.

Synnöve From on työskennellyt kaupallisella alalla. Hän on asunut 14 vuotta Australiassa, jossa toimi yhdeksän vuotta koulun kirjastossa ja kolme vuotta Suomen konsulaatissa. Hän on aiemmin kirjoittanut teoksen Missä on From - Kenttäpostia Marskin sotilaspalvelijalta 1938-1943.

© 2016 Minerva (E-bok): 9789523123106

Utgivningsdatum

E-bok: 1 februari 2016

Därför kommer du älska Storytel:

  • 1 miljon stories

  • Lyssna och läs offline

  • Exklusiva nyheter varje vecka

  • Kids Mode (barnsäker miljö)

Populäraste valet

Premium

Lyssna och läs ofta.

169 kr /månad
  • 1 konto

  • 100 timmar/månad

  • Exklusivt innehåll varje vecka

  • Avsluta när du vill

  • Obegränsad lyssning på podcasts

Starta erbjudandet

Unlimited

Lyssna och läs obegränsat.

229 kr /månad
  • 1 konto

  • Lyssna obegränsat

  • Exklusivt innehåll varje vecka

  • Avsluta när du vill

  • Obegränsad lyssning på podcasts

Starta erbjudandet

Family

Dela stories med hela familjen.

Från 239 kr/månad
  • 2-6 konton

  • 100 timmar/månad för varje konto

  • Exklusivt innehåll varje vecka

  • Avsluta när du vill

  • Obegränsad lyssning på podcasts

2 konton

239 kr /månad
Starta erbjudandet

Flex

Lyssna och läs ibland – spara dina olyssnade timmar.

99 kr /månad
  • 1 konto

  • 20 timmar/månad

  • Spara upp till 100 olyssnade timmar

  • Exklusivt innehåll varje vecka

  • Avsluta när du vill

  • Obegränsad lyssning på podcasts

Starta erbjudandet