
Täytä talvi tarinoilla, nyt 3 kk -50%. Uppoudu kuuman romantiikan, jäätävän true crimen tai maagisten seikkailujen maailmaan.
Lunasta tarjous1 / 4
Novellit & esseet
“Herr Ordförande, sade han. Jag tycker inte att vi skall ha något system här på bygden. Det blir bara en massa problem med nykterheten… hm… jag menar naturligtvis med fylleriet.”
Folket har samlats för att besluta om huruvida man ska tillåta att Systembolaget öppnar försäljningsställe i bygden. En het diskussion drar igång i samlingslokalen och folket debatterar uppjagat om arbetslöshet, nykterhetsnämnder och grannens alkoholvanor.
“Folkstyre, blindstyre” är en novellsamling som sammanställts av Novellmästarna. Novellerna kretsar kring politikens förunderliga värld, där mycket döljs under ytan. Detta är författaren Kjell E. Genbergs bidrag.
Kjell Erling Genberg (1940-) är en svensk författare och manusförfattare från norra Hälsingland. Genberg är främst känd för sina deckarromaner, westernromaner och sin otroliga produktivitet som författare.
© 2023 SAGA Egmont (E-kirja): 9788728568774
Julkaisupäivä
E-kirja: 6. joulukuuta 2023
Avainsanat
Astu tarinoiden maailmaan
Yli miljoona tarinaa
Suosituksia juuri sinulle
Uusia Storytel Original + muita eksklusiivisia sisältöjä kuukausittain
Turvallinen Kids Mode
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet säännöllisesti.
16.99 € /kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet ja luet usein.
19.99 € /kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka kuuntelet vähemmän.
9.99 € /kuukausi
Säästä käyttämättömät tunnit, max 20h
Ei sitoutumisaikaa
Sinulle joka haluat rajattomasti tarinoita.
29.99 € /kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
Kun haluat jakaa tarinoita perheen kanssa.
Alkaen 26.99 € /kuukausi
Ei sitoutumisaikaa
26.99 € /kuukausi
Suomi
Suomi
