Fascismen er en af de farligste totalitære ideologier i verdenshistorien. Siden den opstod i Italien i begyndelsen af det 20. århundrede, har fascistiske bevægelser forsøgt at undergrave demokratiet og kæmpet imod socialisme og liberalisme. Ansporet af ekstrem nationalisme og drømme om ekspansion har fascismen inspireret til krige og invasioner. Mere end noget andet er fascismens historie en advarsel. I FASCISMEN viser Dick Harrison , hvor let folk bliver draget ind i diktatoriske visioner – og hvorfor historien aldrig må glemmes.
Om forfatteren: Dick Harrison er professor i historie ved Lunds Universitet og har skrevet en lang række bøger om både svensk og international historie. Han er klummeskribent for Svenska Dagbladet, skriver fast i magasinet Populär Historia, og et bredere publikum kender ham også som ekspert i svensk tv og radio.
Om serien: ’’Verdens dramatiske historie’’ giver et fagligt funderet indblik i verdenshistoriens fascinerende vendepunkter, fænomener eller personer- i et sprog, der gør historien levende.
© 2026 Gutkind (Hljóðbók): 9788743413387
© 2026 Gutkind (Rafbók): 9788743413370
Þýðendur: Morten Visby
Útgáfudagur
Hljóðbók: 6 april 2026
Rafbók: 6 april 2026
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði