Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

Ørkenen brænder. Oplevelser blandt Saharas og Libyens beduiner

5 Umsagnir

4

Lengd
8Klst. 39Mín.
Tungumál
danska
Format
Flokkur

Ævisögur

"Ørkenen brænder. Oplevelser blandt Saharas og Libyens beduiner" er den danske korrespondent Knud Holmboes erindringer fra sin rejse i bil tværs gennem Nordafrika. Som ung journalist interesserede Holmboe sig for mellemøstens religion, kultur og samfund og efter at have lært sig selv arabisk, rejste han til Marokko hvorfra han ville krydse det nordlige Afrika til Egypten. Det blev en rejse, der skulle vise sig særdeles farlig. Undervejs strandende Holmboe i den libyske ørken og måtte strejfe rundt i ti dage næsten uden mad og vand. Det var dog det fascistiske Italiens besættelse af Libyen og det efterfølgende folkemord på beduinske modstandstopper, der satte de dybeste spor hos den unge dansker. Hans beretning om sine oplevelser i denne bog blev en bestseller, men kort efter udgivelsen forsvandt Holmboe sporløst. Den italienske efterretningstjeneste var under mistanke for at stå bag, men Holmboes forsvinden blev aldrig opklaret.

Knud Holmboe (1902-1931) var en dansk journalist og forfatter. Allerede fra ungdommen interesserede Holmboe sig for religion og filosofi og efter et ophold på et kloster i Luxemborg som tyveårig, bekendte han sig til katolicismen. En rejse til Marokko i 1924 blev imidlertid et vendepunkt i Holmboes liv. Her stiftede han bekendtskab med islam og som en af de første danskere konverterede han til religionen.

Som korrespondent rejste han rundt i Mellemøsten, hvor han med egne øjne så, hvordan de europæiske stormagters kolonipolitik transformerede sig til brutale og blodige stridigheder. På baggrund af sine oplevelser skrev han blandt andet bogen "Ørkenen brænder" hvori han advarede om Italiens forestående folkemord på civilbefolkningen i Libyen i forsøget på at kolonisere landet. Efter bogens udgivelse i 1931 forsvandt Holmboe under mystiske omstændigheder mens han var på pilgrimsrejse til Mekka. Hans forsvinden er aldrig blevet opklaret.

© 2023 Lindhardt og Ringhof (Hljóðbók): 9788727030913
© 2022 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788726442861

Útgáfudagur

Hljóðbók: 9 juni 2023
Rafbók: 22 juli 2022

Veldu áskrift

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr /mánuði
3 dagar frítt
  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr/mánuði
3 dagar frítt
  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

2 aðgangar

3990 kr /á mánuði
Prófaðu frítt