Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.5
1 of 5
Barnabækur
I en fugtdrivende tronsal i den middelalderlig skyggeborg Sylegård i et blodsugende rædselsrige, sidder den sindsyge vampyrdæmon Knusum Kranikum besat af tanken om at blive uddødelig. Han omgiver sig med en hær af frygtelige (dumme) vampyrtrolde og har allieret sig med heksen Sejd, for at finde opskriften på en udødelighedsdrik. Hovedingridiensen i drikken er kranierne fra to særligt udvalgte børn, der besidder en særlig kraft, der gør dem i stand til at rejse mellem deres egen verden og rædselsriget Kvæhl.
Arnold og Catharina aner ikke, at de er de "heldige" udvalgte der skal indgå i vampyrdæmonens udødelighedsdrik; de har det begge svært nok i forvejen. Arnolds forældre vil myrde ham til fordel for den kommende lillesøster, og Catharinas forældre har heller ikke rent mel i posen når deres andet barn snart skal til verden. Heksen sender sine øjne ud for at finde børnene og snart er en hæsblæsende jagt i en fremmed verden i fuld gang, hvor Arnold og Catharina omgivet af mystiske væsener og vampyrtrolde må ses sig godt for, hvis de ikke vil ende som hovedingredienserne i Knusum Kranikums suppe.
Med den første bog i fantasy-genren lagde Dennis Jürgensen hårdt ud. Han har brugt det samme tema som mange rollepilsforfattere, og man bliver præsenteret for et antal nye væsner i starten, som man aldrig har hørt om før. Det kan virke en smule svært at hitte rundt i de forskellige arter for den uøvede læser, men det går i så fald hurtigt over, da de alle har ofte brugte særpræg, der gør at de adskiller sig fra hinanden. Der er dog aldrig tale om typiske figurer fra rollespilsverdenen, så alle læsere har lige store forudsætninger for at kunne nyde bogen.
© 2008 Tellerup (Hljóðbók): 9788790100865
© 2010 Tellerup (Rafbók): 9788758812465
Útgáfudagur
Hljóðbók: 11 juli 2008
Rafbók: 25 oktober 2010
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland