Smásögur
Något rör sig i mörkret utanför observatoriet i Avu. Mitt i Borneos täta regnskog sitter Woodhouse ensam vid sitt teleskop, redo för en lång natt av stjärnskådning. Men i vildmarkens djup döljer sig hemligheter som ingen forskare kunnat förutse. När lampan plötsligt slocknar och tystnaden bryts av ett fladdrande ljud, inser han att han inte längre är ensam i den lilla byggnaden.
H.G. Wells, den moderna science fiction-litteraturens fader, bjuder här på en intensiv och krypande berättelse om människans möte med det oförklarliga. Det är en tidlös klassiker som ställer frågan om hur mycket av vår värld som egentligen förblir oupptäckt.
Denna utgåva från Bokum är en modern nyöversättning som bevarar originalets spänning men med ett språk anpassat för dagens läsare. Upplev en av litteraturhistoriens mest stämningsfulla noveller i ett lättläst och engagerande format.
© 2026 Bokum (Rafbók): 9789190153604
Þýðendur: Sebastian Swedland
Útgáfudagur
Rafbók: 1 januari 2026
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði