Angreb
- Höfundur
- Útgefandi
- Tungumál
- danska
- Gerð
- Flokkur
Klassískar bókmenntir
”Kom man på Steensgaard første gang, skulle man nok få klanens eksklusivitet at føle! Den levede i bedste velgående på denne for omverdenen lukkede borg, trods demokratiske tider, trods prøvelsernes tider, fjernt fra kampene, de blodige kampe for det moderne, sociale fællesskab, og fra en afmægtig, foragtet kristendom, der trods sin vanskelige, tilsidesatte stilling i en bestialsk og brutal verden bankede på folks døre i menneskekærlighedens navn.”
Baron Bernsteen bor på familiens gods Steensgaard i Jylland med sin snobbede og kultiverede kone. Verden omkring dem begynder lige så stille at gå op i sømmene, da nazisterne i 1939 marcherer ind i Polen og besætter landet. Livet på godset fortsætter som vanligt, men inde i baronens sind er noget under forandring. En personlig tragedie får sammenholdt med den voldsomme krig baronen til at se sit liv og sit ægteskab med nye øjne. En indre kamp begynder i den ellers så rolige herre, og begivenhederne breder sig som ringe i vandet til de mennesker, der omgiver ham.
Bogen udkom første gang i 1945.
Emil Bønnelycke (1893-1953) var en dansk digter og forfatter, som både udgav en række digtsamlinger og romaner. Han regnes endnu den dag i dag for at være dansk litteraturs eneste futuristiske lyriker, og han er endvidere en af de mest markante ekspressionister. Emil Bønnelyckes værker er blevet oversat til et væld af fremmedsprog og er særligt kendte i de nordiske lande.
© 2024 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788727135014
Útgáfudagur
Rafbók: 1 januari 2024
Aðrir höfðu einnig áhuga á...
- Salka-Valka Halldór Laxness
- Tvöfalt svikalíf unnusta míns: Hin fjölskyldan hans bjó í hálftima fjarlægð Coleen Greenwood, Karen Crear
- Sjálfstætt fólk Halldór Laxness
- Harry Potter og viskusteinninn J.K. Rowling
- Yesteryear Caro Claire Burke
- Alfa Lilja Sigurðardóttir
- Rósa og Björk Satu Ramö
- Allar litlu lygarnar Eva Björg Ægisdóttir
- Allt minnir á þig Colleen Hoover
- Kósýkvöld með Láru Birgitta Haukdal
- Náðarstund Hannah Kent
- Hildur Satu Rämö
- Lína langsokkur Astrid Lindgren
- Blóðberg Þóra Karítas Árnadóttir
- Sjö systur Lucinda Riley
Veldu áskrift
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Unlimited
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Family
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði
