Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Óskáldað efni
"De fleste ved vist ikke engang hvad enzymer egentlig er. Så det er ikke sært, hvis det bliver en overraskelse for mange, hvor meget de tekniske enzymer – som altså for de flestes vedkommende er lavet af mikrober – griber ind i deres og en masse andre menneskers hverdag."
I mange årtier har enzymer spillet en stor rolle i fremstillingen af alt fra vaskepulver til øl. Knud Lundbergs bog fra 1972 fortæller om de mange forskellige måder, man bruger enzymer i industrien, og om den skeptiske holdning mange havde til dem, da de først begyndte at blive anvendt. Han giver også et bud på, hvad enzymer kan bruges til i fremtidens produktion og opfindelser.
Knud Lundberg (1920-2002) var en dansk sportsmand, forfatter og journalist, der præsterede at blive dansk mester og landsholdsspiller i både fodbold, håndbold og basketball. Han var hyldet som sportsmand for sine store præstationer og blev efterfølgende en respekteret sportsjournalist og forfatter til en lang række bøger om sport.
© 2021 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726600957
Útgáfudagur
Rafbók: 21 juni 2021
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland