Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
Cover for Eter

Eter

274 einkunn

3.7

Sería

2 af 2

Lengd
9 Klst. 56 mín.
Tungumál
Sænska
Gerð
Flokkur

Glæpasögur

En kropp hittas vid Resebro mosse, och snart misstänker kriminalkommissarie Charlie Graff att mordet är ett rituellt offer. Hon och hennes partner, före detta främlingslegionären Johan Nijpels, följer snabbt det religiöst laddade spåret. Det visar sig dock att offret levde ett dubbelliv som komplicerar utredningen. Det alltmer utmanande fallet leder Charlie till hemliga nätverk, destruktiva sexuella relationer och ett behandlingshem på det ödsliga Vikbolandet. Under ytan bubblar mörka hemligheter som får gränsen mellan offer och förövare att suddas ut allt mer. Med Eter, andra delen i serien om Charlie Graff, är Inger Scharis tillbaka med ännu en tät och suggestiv kriminalroman efter den hyllade debuten Åtel. Scharis är en av Sveriges mest framgångsrika manusförfattare för tv, och har med serier som Gåsmamman, Maria Wern och Heder utmärkt sig som en berättare med exceptionell känsla för både spänning och relationer.

”Kanon-comeback för allas vår Charlie Graff” Dagens Nyheter

”’Eter’ är en välskriven deckare i genuint skildrad landsbygdsmiljö, med en framåtrörelse som får läsaren att vilja läsa vidare. Handlingen är spännande och vändningarna snygga ... [håller] hög nivå och klarar sig mer än väl i konkurrensen.” BTJ (betyg 4)

”Det var en stark debut men tvåan är ännu bättre, här finns ett beundransvärt, intelligent berättande på riktigt hög nivå. ... Ytterligare ett mord inträffar innan vi kastas in i upplösningarna där den sista är så sorgligt vacker. Imponerande!” Kapprakt

Sagt om Åtel:

”Underbart kaxig krimdebut!” Dagens Nyheter

”Den här ska alla läsa ... väldigt bra, många cliffhangers.” Monica Lindgren, Go'kväll

”Åtel är en välskriven och intensivt spännande bok som lyfter från pappret, och plötsligt befinner jag mig i skogen bland jägare där ett vådaskott visar sig vara mord.” Anna Jansson, författare till serien om Maria Wern

© 2026 Bokförlaget Forum (Hljóðbók): 9789137165783
© 2026 Bokförlaget Forum (Rafbók): 9789137508719

Útgáfudagur

Hljóðbók: 20 april 2026
Rafbók: 20 april 2026

Veldu áskrift

  • 1 milljón hljóð- og rafbækur

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Hlustaðu og lestu á sama tíma

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr á mánuði

  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • 1 milljón hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr á mánuði

  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • 1 milljón hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Þú + 1 fjölskyldumeðlimur

2 aðgangar

3990 kr á mánuði

Prófaðu frítt