Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Smásögur
Jarl Hemmer skriver om förvandlingar; de som kan ske både på insidan och utsidan. I fyra noveller skildras sådana förändringar. Vissa rotade ur kärlek, som för mannen som berättar för en främling om lärdomarna han fick sig till livs av att bli kär för första gången. Vissa förvandlingar sker efter att ha överlevt en stor förlust, som för mannen som reser till Ryssland efter sin fästmös bortgång och lär sig mer om livet än någonsin tidigare.
"Förvandlingar: fyra berättelse" är en gripande novellsamling om de förändringar som sker som följd av erfarenheter eller lärdomar, av kärlek eller förlust, lycka eller sorg.
Jarl Hemmer (1893 – 1944) var en finlandssvensk författare, poet och översättare. Hemmer studerade det ryska språket och litteraturen, och skrev ofta om det mörka och ljusa i tillvaron. Han belönades med De Nios stora pris två gånger så väl som Stora Nordiska Romanpriset.
© 2019 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726289206
Útgáfudagur
Rafbók: 19 december 2019
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland