Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
I en nära framtid blir en ung kvinna erbjuden ett lukrativt jobb på en ny mystisk myndighet som samlar utflyttade från historien för att testa gränserna för tidsresor.
Hon ska fungera som en bro för mannen som kallas 1847 - kommendant Graham Gore in i den värld han kommit till. Hennes uppgift är att assistera och bevaka honom dygnet runt. Enligt historieskrivningen har kommendant Gore avlidit under sir John Franklins dödsdömda expedition till Arktis, så han är lite överraskad av upptäckten att han inte bara lever utan också är omgiven av okända saker som tvättmaskin, Spotify och det brittiska imperiets kollaps. Med hjälp av sin upptäckaranda och sina sju cigaretter om dagen anpassar han sig dock snart, och under en lång, kvav sommar förvandlas han och hans bros relation från något obekvämt, till vänskap, till något mer
Men, när de börjar förstå sanningen om projektet de är indragna i, måste de konfrontera sina gamla livsval såväl som en föreställd framtid. Kan kärlek övervinna historien och sammanhanget som har format dem? Och hur kämpar du mot historien när historien bor i ditt hus?
© 2024 Bokförlaget Polaris (Hljóðbók): 9789180662482
© 2024 Bokförlaget Polaris (Rafbók): 9789180662499
Þýðandi: Sofi Rydell
Útgáfudagur
Hljóðbók: 9 oktober 2024
Rafbók: 9 oktober 2024
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland