Peter Nogensen
- Höfundur
- Útgefandi
- Tungumál
- danska
- Gerð
- Flokkur
Skáldsögur
Peter Nogensen vokser op i Sydslesvig i slutningen af 1800-tallet og flytter senere til München, hvor hans sorgløse studieår brat afbrydes af 1. verdenskrig, der slukker lyset over hans barndomsidyl og -illusioner. I modsætning til så mange andre unge tyske mænd overlever Peter Nogensen krigen og slår sig endnu engang ned i München, hvor han etablerer sig som kunstner, men endnu engang griber verdenssituationen ind i hans liv. I 1930‘erne forsøger hans tidligere kunstnervenner at overtale ham til at male i en ny nordiskorienteret "sund" retning, og da det mislykkes, træder selveste dr. Goebbels ind i hans liv for at overtale ham til at male efter nazisternes idealer.
Gennem Peter Nogensen oplever vi 1. verdenskrigs rædsler for dem, der blev sparet turen til fronten, den kunstneriske opblomstring i mellemkrigstiden og det pres, der efterfølgende lagdes på hele den tyske befolkning for at få dem til at indordne sig under nazisternes æstetik og tankegang. "Peter Nogensen" blev en enorm succes i sin samtid, måske netop fordi den så smukt og indgående skildrer oplevelserne for det danske mindretal i Sydslesvig.
Den danske forfatter Hans Peter Jacobsen eller H.P. Jacobsen (1892-1973) skrev en lang række romaner, særligt i krimigenren. H.P. Jacobsen er endvidere kendt for at være far til den folkekære forfatter Cecil Bødker.
"…Ikke blot et litterært kunstværk, men også et tidsbillede af blivende værdi…" – Flensborg Avis
© 2017 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788711729465
Útgáfudagur
Rafbók: 14 september 2017
- Salka-Valka Halldór Laxness
- Tvöfalt svikalíf unnusta míns: Hin fjölskyldan hans bjó í hálftima fjarlægð Coleen Greenwood, Karen Crear
- Sjálfstætt fólk Halldór Laxness
- Harry Potter og viskusteinninn J.K. Rowling
- Yesteryear Caro Claire Burke
- Alfa Lilja Sigurðardóttir
- Rósa og Björk Satu Ramö
- Allar litlu lygarnar Eva Björg Ægisdóttir
- Allt minnir á þig Colleen Hoover
- Kósýkvöld með Láru Birgitta Haukdal
- Náðarstund Hannah Kent
- Lína langsokkur Astrid Lindgren
- Hildur Satu Rämö
- Sjö systur Lucinda Riley
- Blóðberg Þóra Karítas Árnadóttir
Veldu áskrift
1 milljón hljóð- og rafbækur
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Unlimited
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr á mánuði
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Family
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Frá 3990 kr á mánuði
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
1 milljón hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Þú + 1 fjölskyldumeðlimur
2 aðgangar3990 kr á mánuði
