Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Klassískar bókmenntir
Regnen står ned i stænger, da en fremmed mand en sen aften ankommer til den lille by. På den lokale kro hvisker folk om, hvem den magre, midaldrende mand mon er, og inden længe får kroejeren det lokket ud af ham. Han er kommet for at åbne et apotek i byen, hvis store herregård er blevet omdannet til sindssygehospital.
Den fremmede er i øvrigt ikke så fremmed, som byens beboere tror. Han er nemlig barnefødt i byen, men har ikke besøgt den i 32 år. Nu vækkes hans minder til live igen i den by, der har ændret både karakter og indbyggere, siden han forlod den for så mange år siden.
Elfride Fibiger (1832-1911) var dansk forfatter og filantrop. Hun skrev både romaner og fagbøger om sygepleje, som hun havde erfaring med i kraft af sit arbejde for sin mand, der var læge. Efter sin mands død tjente hun penge på at skrive romaner og håndbøger om blandt andet sygepleje og husarbejde. Mange af Elfride Fibigers bøger kredser om kvinders vilkår, ligesom "Tidsskrift for kvinder i de tre nordiske lande", som hun udgav i årene 1882-84, fokuserede på at fremme kvinders og familiers vilkår - dog ud fra tanken om at kvindens plads var i hjemmet.
© 2021 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726446951
Útgáfudagur
Rafbók: 5 mars 2021
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland