Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.9
3 af 10
Spennusögur
När basketlaget New Jersey Dragons vill att Myron Bolitar ska börja spela för dem, tio år efter skadan som stoppade hans karriär, vet han först varken ut eller in. När det sedan visar sig att det finns andra motiv bakom är han inte sen med att tacka ja. Dragons stjärna Greg Downing, tillika Myrons största rival, är spårlöst försvunnen och man vill att Myron ska hitta honom.
I jakten på den försvunna basketstjärnan ställs Myron öga mot öga med gamla minnen som han länge försökt förtränga – av sporten de båda spelade och kvinnan de båda en gång älskade. Men han dras även in i en härva av spelskulder och skumma typer, och när det dessutom dyker upp en mördad kvinna i Gregs fotspår förstår Myron snart att detta är något mycket större än han först trott.
Rivalen är tredje fristående delen i Harlan Cobens prisbelönta serie om sportagenten Myron Bolitar. Med en spännande intrig och snabba vändningar fångar Harlan Coben läsaren från första till sista sidan.
© 2015 Storyside (Hljóðbók): 9789176132524
© 2022 Storyside (Rafbók): 9789152166789
Þýðendur: Helena Sjöstrand Svenn, Gösta Svenn
Útgáfudagur
Hljóðbók: 5 november 2015
Rafbók: 16 mars 2022
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland
