3.7
Skáldsögur
På ett hotell någonstans träffas två män av en slump. Den ena av dem har ett märkligt livsprojekt som döljer en osannolik historia.
I en annan stad får en brevbärare syn på en livslevande sfinx, och grips av ett oemotståndligt begär. Men varför gör sig sfinxen av med alla sina ägodelar? Miss González lägenhet luktar illa och när fastighetsskötaren ringer på hittar han ett söndrigt kylskåp. Han tar mod till sig och bjuder ut miss González.
Julia Mäkkyläs novellsamling anknyter till flera teman ur den kritikerrosade debutboken Apelsinfågeln (2023). Mäkkylä skriver om rotlösa människor som råkar ut för absurda händelser, och det besynnerliga är att hennes värld ändå är så lätt att känna igen sig i.
© 2024 Schildts & Söderströms (Rafbók): 9789515261236
Útgáfudagur
Rafbók: 10 april 2024
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Hlustaðu og lestu á sama tíma
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
3290 kr /mánuði
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
Byrjar á 3990 kr /mánuður
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
3990 kr /mánuði