Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Saga
"Gennem de temaer, hun tager op i mange af sine litterære arbejder – f.eks. sine to romaner ’Penge’ og Fru Marianne’, der handler om tvangsægteskaber og forskellige muligheder for kvindebefrielse – kan Victoria Benedictsson i og med hun laver beskrivelser, der er tæt forbundet med årsagerne til den seksuelle krise, ikke undgå at sætte sig i forhold til de forskellige seksualpolitiske strategier og beskrivelsesmåder. Hun er præget og påvirket af dem på mere end én måde."
Den svenske forfatter Victoria Benedictsson (1850-1888) er en af de største stemmer i skandinavisk kvindelitteratur i slutningen af 1800-tallet. Gennem hendes forfatterskab redegør litteraturhistoriker Jette Lundbo Levy for kvinders vilkår i Benedictssons samtid. Hun kommer omkring flere sider af seksualitet, den kvindelige kreativitet og kvindeæstetik gennem Benedictssons tanker og følelser fra en tid, hvor der var endnu flere forventninger til en kvindes væremåde. I takt med at Jette Lundbo Levy blotlægger Benedictssons forfatterskab, fortæller hun også om forfatterens liv og erfaringer med mænd, social uretfærdighed og seksualitet i sidste halvdel af 1800-tallet.
Bogen udkom første gang i 1980.
Jette Lundbo Levy (1940-2012) var dansk litteraturforsker og lektor ved Københavns Universitet. I 70'erne faldt hendes fokus på litterær kvindeforskning. Om dette emne har hun skrevet flere artikler og bøger heriblandt "De knuste spejle" (1976) og "Dobbeltblikket" (1980). Jette Lundbo Levy forskede blandt andet i kvindelige forfattere som Amalie Skram, Victoria Benedictsson, Doris Lessing og Kirsten Thorup. Hendes undersøgelse af kvindelige forfatterskaber her været et vigtigt bidrag til at forstå kvinders indre liv og vilkår i midten af det 20. århundrede.
© 2022 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788728397336
Útgáfudagur
Rafbók: 8 september 2022
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland