Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Ævisögur
När Leif Davidsen återvänder till Ryssland, 20 år efter att han levt där som utrikeskorrespondent, möts han av ett land i förändring. Minnen blandas med nutid och resultatet blir en personlig beskrivning av ett Ryssland som gått från stormakt till nationalstat och från kommunism till kapitalism. Hur ser det gamla Sovjetunionen ut idag? Vad tror de unga på och vilka förhoppningar har de för landet? Och vilka spår har kommunismen lämnat efter sig?
"Dostojevskijs sista resa" är en personlig reseskildring och berättelse om Rysslands förvandling av författaren Leif Davidsen.
Leif Davidsen (1950-) är en dansk författare och journalist. Leif tog sin examen vid Danmarks journalisthögskola 1976, och mellan 1984-1988 arbetade han som korrespondent i Moskva, något som skulle influera hans framtida författarskap. Han debuterade 1990 med boken "Den ryska sångerskan".
© 2021 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726684384
Þýðandi: Mona Eriksson
Útgáfudagur
Rafbók: 6 januari 2021
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland