Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
5
Skáldsögur
"Först kunde jag inte sluta läsa och sen kunde jag inte sluta gråta." - David Sundin
"Robin Muhr sätter ord på nattsvart smärta och ensamhet, om än med värme och humor. Han målar karaktärer som alla är bräckliga på sitt eget sätt. // En mycket stark berättelse som griper tag och aldrig släpper." - Björn Rudolfsson, BTJ
"En berättelse som skildrar det vackra med livet. Från sorgens svartaste hörn till den oundvikliga kärleken - allt med en humoristisk krasshet. Jag önskar att den aldrig tog slut!" - Sofia Dalén, programledare och komiker
Nils Leopold är 38 år och en cynisk före detta dramatiker, som hatar sig själv nästan lika mycket som han hatar cyklister och yogainstruktörer. Sedan sju år tillbaka bor han ensam på en förfallen husbåt ett renoveringsprojekt han aldrig önskade sig, men köpte med sin stora kärlek Tove. Hon gick bort i samband med komplikationer vid förlossningen, innan de hann flytta in. Sedan dess har Nils undvikit ansvar genom att skylla allt på ett universum som tycks vilja honom illa.
Hans pappa Björn, mannen han aldrig lyckats komma nära, tog över vårdnaden om sonen Fabian redan som spädbarn eftersom Nils var oförmögen att hantera livet.
Motvilligt går Nils därför i terapi hos Jenny hans 23:e psykolog på fem år som lyckas väcka något i honom. För första gången på länge finns någon form av gnista hos honom att vilja styra upp sitt liv. Hon utmanar honom att bearbeta traumat genom att skriva klart en pjäs om Tove.
Plötsligt vaknar hans gamla jag till liv igen, mitt i rampljuset på Dramaten. Men kan han iscensätta sin sorg och förvänta sig att läka? Och finns det tid för det innan Nils son försvinner ur hans liv för gott? Och kanske ännu viktigare: Är det möjligt att bli en bra pappa utan att först bli son till sin egen far?
En ganska ond man är en varm och humoristisk roman om sorgen vi gömmer, kärleken vi glömmer, och relationerna vi kanske aldrig riktigt förstår förrän det är för sent.
Robin Muhr, född 1986, är hyllad manusförfattare, regissör, producent och skådespelare som har jobbat med allt från stora TV-produktioner som Melodifestivalen (2020 och 2024 med Carina Berg och Björn Gustafsson, där dikten Jag tycker blev viral) och kristallenvinnande humorprogrammet Partaj och scenföreställningar, senast Hahaha-revyn där han har turnerat land och rike runt i sällskap av bland andra Emma Knyckare och Sofia Dalén. Robin har skrivit, agerat och producerat under 20 år. 2010 belönades han med Bosse Parnevik-stipendiet.
© 2025 The Book Affair (Hljóðbók): 9789189740501
Útgáfudagur
Hljóðbók: 14 oktober 2025
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland