Hlustaðu og lestu

Stígðu inn í heim af óteljandi sögum

  • Lestu og hlustaðu eins mikið og þú vilt
  • Þúsundir titla
  • Getur sagt upp hvenær sem er
  • Engin skuldbinding
Prófa frítt
is Device Banner Block 894x1036

giv os i dag ...: Bønnens filosofi

1 Umsagnir

4

Tungumál
danska
Format
Flokkur

Andleg málefni

Hvad har bøn og filosofi med hinanden at gøre? Alt, hvis man spørger den franske filosof Bertrand Vergely, der i denne bog insisterer på bønnens betydning for at få mennesker til at filosofere. For at bede er at ønske noget – for sig selv, for dem, man elsker, eller for det samfund, man er en del af. Derfor kan bønnen få os til at drømme, reflektere og handle – og ifølge forfatteren har store tænkere som Kant, Marx og Nietzsche integreret bøn og filosofi i deres tænkning.

Siden antikken har der været en tradition for at forbinde filosofi med bøn. Sokrates talte for eksempel ofte med sin 'daimon' – en åndelig tilstedeværelse, der hjalp hans tænkning på vej. Selvom oplysningsfilosoffer som Voltaire og Rousseau hyldede stringens og fornuft, bad de også om politiske forandringer.

giv os i dag ... Bønnens filosofi henter inspiration fra verdens største filosoffer, teologer og og forfattere og formidler på inspirerende og indsigtsfuld vis skiftende tiders og religioners syn på det at bede og tænke.

Bertrand Vergely, født 1953, er fransk forfatter og filosof og har udgivet flere bøger om filosofi og kulturhistorie.

© 2019 Kristeligt Dagblads Forlag (Rafbók): 9788774673934

Þýðandi: Sofie Vestergaard Jørgensen

Útgáfudagur

Rafbók: 18 september 2019

Veldu áskrift

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Yfir 400 titlar frá Storytel Original

  • Barnvænt viðmót með Kids Mode

  • Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin

Vinsælast

Unlimited

Besti valkosturinn fyrir einn notanda

3290 kr /mánuði
3 dagar frítt
  • 1 aðgangur

  • Ótakmörkuð hlustun

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

Prófaðu frítt

Family

Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.

Frá 3990 kr/mánuði
3 dagar frítt
  • 2-6 aðgangar

  • 100 klst/mán fyrir hvern aðgang

  • Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur

  • ‎Engin skuldbinding

  • Getur sagt upp hvenær sem er

2 aðgangar

3990 kr /á mánuði
Prófaðu frítt