Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3
Skáldsögur
Græshoppens dag er en roman om Hollywood bag scenen. Los Angeles bliver portrætteret som en solskoldet endestation for mennesker, der venter på at dø eller drømmer om at leve, blive stjerner, blive noget.
I dette groteske univers, hvor der ikke længere er forskel på drøm og virkelighed, finder vi maleren Tod Hackett. Og gennem ham træffer vi en række af drømmemaskinens ofre: Faye Greener, den yppige, stupide starlet og knudemanden Homer, som ikke kan holde styr på sine hænder – samt en række andre bizarre og trivielle eksistenser.
I bogens slutning eksploderer alle de voldsomme understrømme, da et premierepublikum går amok. Los Angeles står i flammer.
Græshoppens dag er et ironisk billede på det moderne massemenneskes situation. Vi har selv bygget drømmemaskinen, og vi kommer til at sætte ild til livsløgnen. Det er ikke uden grund at Nathanael West er blevet kaldt ”Amerikas Kafka”, den amerikanske drøms ironiske profet.
© 2015 Rosenkilde & Bahnhof (Rafbók): 9788771289640
Þýðandi: Bo Green Jensen
Útgáfudagur
Rafbók: 30 december 2015
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland