Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4
Skáldsögur
Bogen har indtil videre solgt i knap 110.000 eksemplarer i Storbritannien og været #1 på salgslisterne.
Sonia er i starten af 30’erne og arbejder i reklamebranchen i London, og hendes ægteskab med James er mildt sagt gået i stå. Sonia elsker at danse, og sammen med veninden Maggie begynder hun på en aften-skole med danseundervisning. Sonias mor døde, da Sonia var teenager, og Sonia ved ingenting om sin mors familie, da ingen af hendes forældre har villet tale om fortiden, men da Sonia fortæller sin far om sin dans, og hvor meget hun elsker at danse, åbner han en smule op, og Sonia erfarer, at hun faktisk har spanske rødder. Efter nogen tid bestemmer Sonia og Maggie sig for at rejse på ferie til den spanske by Granada for at følge et dansekursus i flamencoens hjemland. Og her, i det storslåede Granada, under bevogtning af det majestætiske Alhambra og de dramatiske snedækkede bjerge, møder Sonia tilfældigt den ældre caféejer Miguel. Sonia kender ikke til byens og landets forfærdelige fortid – hun er blot kommet for at danse – men Miguel fortæller hende den hjerteskærende historie om en familie i Granada under Den Spanske Borgerkrig, som alle mærkede virkningerne af krigens konflikter på egen krop. Før krigen var Granada en by uden farer, men dette forandrer sig dramatisk i 1936, hvor Francos hær sønderriver landet, og i hjertet af Granada bliver familien vidne til de mest grusomme følger af konflikten. Borgerkrigen kommer ikke blot til at splitte Spanien, men også Ramirez-familien, og denne historie kommer til at ændre Sonia og hendes liv for altid. Læsere, der elsker historisk fiktion, vil finde glæde ved de utroligt detaljerede beskrivelser, og de vil suge denne historie om familie, politik, tro, passion og i sidste ende forløsning til sig.
–Megan Johnson, blogger En gribende historie, som er meget velskreven og ekstremt underholdende, selv om den af og til er rystende. Jeg lærte ikke blot om de frygtelige følger af Den Spanske Borgerkrig, men også om tyrefægtning og flamencodans. –LindyLou Mac, blogger
Victoria Hislop har studeret engelsk på St. Hilda’s College, Oxford, og har skrevet rejselitteratur for aviser, tidsskrifter mm. Hun er en pålidelig fortæller, som researcher grundigt til sine romaner. Hendes debutroman, Øen, har gået sin sejrsgang over Europa og i USA og indbragt mange priser og lovord.
© 2014 Forlaget Zara (Rafbók): 9788771161113
Útgáfudagur
Rafbók: 22 september 2014
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland