Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Andleg málefni
Vad är meningen med livet? Hur ska vi få liv i vårt uppdrag? Hur når vi staden bortom bergen? Vad har träden att berätta? Vem är El?
El, bokens berättande huvudperson, får viktiga frågor om livet i mötet med olika personer. De stannar upp och sitter en stund i angelägna samtal, eller går en bit på vägen tillsammans. I tre berättelser med sagan som litterär form blir Bibelns undervisning om livet, människan och Gud belyst på ett annorlunda och tankeväckande sätt.
Berättelsernas ”jag” visar sig ha flera olika identitetsbärande namn, som också får belysa texternas olika teman. Ett antal symbolrika träd får bidra till att öka förståelsen av livets mening och mål i en bok där gränserna för det möjliga vidgas och perspektiven vänds.
Boken kan läsas som tre separata berättelser eller som en sammanhängande text. Den innehåller också ett avslutande avsnitt om sagan som litterär berättelseform, om de referenser till Bibeln boken innehåller och om att använda texterna som utgångspunkt för fortsatt samtal.
© 2020 LOR production (Rafbók): 9789198645712
Útgáfudagur
Rafbók: 16 november 2020
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland