Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Óskáldað efni
”Ethvert skakparti har sig eget liv, og åbningen er dets barndom. Og ligesom barndommen påvirker det enkelte menneske på godt og ondt, kommer åbningen til at præge det enkelte skakparti, også selv om det – i lighed med et menneske – kan vokse sig ’modent’ og fjerne sig afgørende fra sin barndoms karaktertræk.”
Den garvede skakspiller Peter Dürrfeld præsenterer os for de bedste måder at åbne et spil skak på. Bogen er fyldt med ideer til åbningen af et skakspil og fortæller samtidig, hvad man skal være opmærksom på ved de forskellige åbninger. Peter Dürrfeld fortæller om nogle af de klassiske åbninger som dronninggambit, kongeindisk og caro-kann og forklarer, hvad der er vigtigt at være opmærksom på ved de forskellige åbninger.
”Skak – åbninger” udkom første gang i 1991.
Den danske forfatter Peter Dürrfeld (f. 1942) er uddannet lærer og underviste i en lang årrække på N. Zahles Gymnasieskole i København. Peter Dürrfeld debuterede som forfatter i 1976 med romanen ”Kandidaten”, og siden er det blevet til en perlerække af romaner og novellesamlinger. Ved siden af sit forfattervirke interesserer Peter Dürrfeld sig i høj grad for skak og musik, hvilket han har udgivet et utal af bøger og artikler om, blandt andet for Kristeligt Dagblad og Information.
© 2024 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788728325421
Útgáfudagur
Rafbók: 7 mars 2024
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland