Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Barnabækur
Det går over stok og sten for at holde sig skjult, da prins Frederik den 2. leger gemmeleg med hovmesteren og hans svende. Men pludselig synker Frederik i mosen...Kommer nogen ham til undsætning?
Vil du og dine børn vide, hvordan de store danskeres barndom var? Så snup en godnathistorie fra "Sorte ulv og andre fortællinger", der ubesværet kommer hele vejen rundt i verden af 1500- og 1600-tallet: Herluf Trolle, Frederik den 2., Daniel Rantzau, Per Oxe, Anders Sørensen Vedel, Christian 4 og Tycho Brahe spiller hovedrollen i de eventyr fra en tid, hvor de store er stadig små!
Bogen er skrevet i og med samtidens sprog og retskrivning.
OTA-bøgerne er en samling af 160 titler, der var de mest udbredte børnebøger i perioden 1924-42. Hver især indeholder en række små opbyggelige fortællinger om steder, myter, sagn og klassevilkår i verdenshistorien. Hovedforfatterne bag serien var lærer og teolog Peter Falk Rønne (1889-1953) og Ada Hensel, forfatterpseudonymet for søstrene Caja Gudrun Orsi og Ulrikka Eleonora Nørgaard. De fleste af bøgerne er illustreret af Oscar Knudsen (1898-1971).
Bag størstedelen af serien "Fortæller fra ..." stod lærer og teolog Peter Falk Rønne (1889-1953) og Ada Hensel, forfatterpseudonymet for søstrene Caja Gudrun Orsi (f.1908) og Ulrikka Eleonora Nørgaard (f.1904), som gav fortællingerne deres historiske vingesus. Danmarkshistorien, verdenshistorien, myter og sagn blev her fortalt som skæbnefortællinger på få sider og smukt illustreret af den berømte tegner Oscar Knudsen (1898-1971), der for alvor brændte igennem med de cirkusplakater, han tegnede i 1940’erne og 50’erne.
© 2016 Lindhardt og Ringhof (Rafbók): 9788711526392
Útgáfudagur
Rafbók: 10 november 2016
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland