Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
”Den største søfartshistorie, der nogensinde er fortalt.” – The Spectator
Januar 1742. Et faldefærdigt fartøj, flikket sammen af tømmer og tøjstumper, skyller op på Brasiliens kyst. Om bord er tredive udmarvede mænd, kun akkurat i live. De er overlevende fra The Wager, et af den britiske flådes skibe, som er forlist under en storm. De kan fortælle en fantastisk historie, og de bliver hyldet som helte.
Seks måneder senere: Tre skibbrudne driver i land på Chiles kyst. De fortæller en ganske anden historie: De tredive søfolk, der var landet i Brasilien, var ikke helte – de var mytterister og mordere.
Hvem lyver, og hvem fortæller sandheden? Det må en britisk krigsret afgøre. Det er et spørgsmål om liv eller død, for de der bliver dømt skyldige, vil blive hængt.
The Wager. En historie om skibbrud, mytteri og mord er en storslået fortælling om menneskers reaktioner under ekstreme omstændigheder, skildret af en af vor tids største historiefortællere.
”En af de bedste bøger om virkelige begivenheder, jeg nogensinde har læst. Et mesterværk.” – The Guardian
”Læses som en thriller.” – Time Magazine
© 2024 Gads Forlag (Hljóðbók): 9788712079996
© 2024 Gads Forlag (Rafbók): 9788712079989
Útgáfudagur
Hljóðbók: 6 september 2024
Rafbók: 6 september 2024
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland