Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.2
3 of 3
Glæpasögur
Tredje boken om Monica Kennedy
»G. R. Halliday faller inte för frestelsen att trissa upp skräcken, utan låter Under kärret bli en ganska vanlig deckare. Fast ovanligt bra.« Lotta Olsson rekommenderar Under kärret i DN
»Halliday är skicklig på att skapa miljöer som får håren att resa sig på armarna.« Maria Näslund, Göteborgs-Posten
»Under kärret är spännande intill sista kapitlet.« Gunilla Cederström, DAST Magazine
För tolv år sedan satte Monica Kennedy fast seriemördaren Pauline Tosh, som dömdes till livstids fängelse. När Tosh en dag hör av sig och ber Monica besöka henne i Carselangfängelset utgår kriminalkommissarien från att det är något slags spel. Men så ger Tosh henne en handritad karta som pekar ut ett ödsligt och svårtillgängligt kärr utanför Inverness, och det är ett tips Monica inte kan avfärda - hon har alltid varit övertygad om att det finns fler döda där ute. En ny kropp hittas i kärret och det ser mycket riktigt ut som att man kan lägga ännu ett offer till Pauline Toshs mordlista. Men verkligheten är sällan så enkel som man först kan tro. I översättning av Gabriel Setterborg.
G. R. HALLIDAY föddes i Edinburgh men är i dag bosatt på landsbygden i Inverness på det skotska höglandet. Under kärret är tredje boken i den hyllade serien om kriminalkommissarie Monica Kennedy, efter Ut ur skuggorna och Ner i mörkret. Ett måste för alla som gillar Ann Cleeves och Val McDermid.
»En kriminalroman där man som läsare aldrig är riktigt säker på vem man kan lita på. Det kommer överraskande vändningar och man lockas hela tiden att läsa ett kapitel till« Boktokig
»Mordgåta med snygga vändningar.« Liv Beckström, Liv tycker
»En ganska klassisk brittisk deckare av hög kvalitet.« Bok_stavligt
© 2024 Modernista (Rafbók): 9789180944670
Útgáfudagur
Rafbók: 20 juni 2024
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland