Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Ouissem Belagacem lärde sig spela fotboll på gatan mellan hyreslängorna i Beisson. Tack vare sporten kunde han lämna sin fattiga uppväxt bakom sig och vinna respekt som spelare på hög nivå. Men framgången hade ett pris. Han tvingade länge dölja sin sexualitet och till slut tvingade homofobin honom att överge en framgångsrik karriär.
I Farväl till skammen gör Ouissem Belgacem upp med den homofobi, rasism och sexism som fotbollen ännu brottas med. Det är en stark berättelse om att växa upp i en förort med stenhårda manlighetsideal, våld och utsatthet. Men också om modet att förändra.
"Jag är bögen som aldrig avslöjades. Jag rörde mig i en machovärld i åratal utan att någon anade sig till min sexualitet och hela tiden spelade jag febrilt en roll som långsamt förtärde mig. I dag är jag beredd att låna min röst åt alla dem som betalar ett högt pris för sitt annorlundaskap.”
Ouissem Belgacem (f. 1988) spelade flera år för Toulouse FC och är idag entreprenör. Boken är skriven med Éléonore Gurrey.
© 2022 Verbal förlag (Hljóðbók): 9789189524347
Útgáfudagur
Hljóðbók: 23 november 2022
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland