Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Ævisögur
Henry M. Stanley (1841-1904) levede et spændende og begivenhedsrigt liv, som førte ham verden rundt. Han blev født i Wales uden for ægteskab, og selvom han voksede op på børnehjem, lykkedes det ham at tjene nok penge til at rejse til Amerika. Her kæmpede han på begge sider under den amerikanske borgerkrig og fik efterfølgende arbejde som journalist på New York Herald.
Det, Henry M. Stanley er bedst kendt for, er hans ekspedition dybt ind i det uudforskede Afrikas hjerte for at finde den forsvundne missionær og opdagelsesrejsende David Livingstone, som ingen havde hørt fra i årevis. P. Horn fortæller om Henry M. Stanleys eftersøgning og den spændende opdagelse.
P. Horn (Søren Peter Jensen Horn) (1880-1964) var uddannet lærer og ansat ved Hjørring Østre Kommuneskole fra 1912 til 1950. Han var medlem af byrådet i perioden 1925-54 og har bl.a. været viceborgmester, formand for socialudvalget, børneværnsudvalget, skoleudvalget og Hjørringkredsens Venstrevælgerforening. Han var desuden Ridder af Dannebrog.
© 2020 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726406184
Útgáfudagur
Rafbók: 1 juli 2020
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland