Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Det började som ett privat initiativ för att minska svenskarnas drickande och sprittillverkarnas vinstintressen, men snart blev Vin- och Spritcentralen ett statligt monopolbolag.
Under nästan hela 1900-talet var Vin&Sprit det enda bolag i Sverige som fick göra rusdrycker. Idag heter bolaget The Absolut Company och ägs av den franska dryckesjätten Pernod Ricard.
Men historien om företagets statliga år är rafflande. Följ med på en resa från brännvinskung till rusdrycksförbud, den hatade motboken, det älskade Absolut Vodka och den eviga stridsfrågan om hur svensk alkoholpolitik ska utformas.
Historien om ett företag är serien för dig som vill veta allt om våra mest folkkära företag, entreprenörer och varumärken. Serien är författad exklusivt för Storytel i samarbete med Centrum för Näringslivshistoria.
© 2019 Storytel Brief (Hljóðbók): 9789178451791
Útgáfudagur
Hljóðbók: 9 september 2019
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland