Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4
Skáldsögur
Klassisk introduktion till världslitteraturen
»Underbar. Harold Bloom är en av de stora pedagogerna. Han skriver med passion om författarna han älskar och vars verk bejakar livet.« | John Banville, Irish Times
I en tid när alla kan informera sig om vad som helst, men allt färre förmår koncentrera sig, framstår den lyckade läsningen av en riktig bok som en frälsning från världsplågan stress. För den legendariske amerikanske litteraturkritikern Harold Bloom är läsning ett sätt att finna harmoni - men också mer än så. Snarare än information erbjuder den stora litteraturen vishet. Bloom, världsberömd för stora kritiska verk som The Anxiety of Influence [1973] och The Western Canon [1994], riktar här en vädjan till samtiden från en »desperat läsare«. Han inleder med att guida genom de stora genrerna - poesi, roman, novell, drama - och går sedan snabbt vidare till sina älsklingar: Williamarna Shakespeare och Blake, Emily Dickinson och andra, innan han introducerar sitt hemlands epik. Hur läsa och varför framstår som en allt riktigare - och viktigare - bok. Här i svensk översättning av Staffan Holmgren.
HAROLD BLOOM, född 1930 i Bronx, New York, är en av vår tids mest erkända och omtalade litteraturkritiker, författare till kritiskt innovativa verk som The Anxiety of Influence [1973] och The Western Canon [1994] och översatt till fler än fyrtio språk. Bloom är professor i humaniora vid Yale University.
© 2020 Modernista (Rafbók): 9789176454152
Þýðandi: Staffan Holmgren
Útgáfudagur
Rafbók: 2 januari 2020
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland