Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.7
2 of 17
Glæpasögur
Hon tänkte ofta på huset på Klädesholmen som hon och föräldrarna tillbringat somrarna i. Det var i det huset hon hade upplevt kärlek, lycka, salta bad, sol och lek. Nu var huset sålt. Hennes mamma hade tvingats sälja det och det kunde hon ha accepterat, men när hon får veta att mamman blivit lurad blir hon förtvivlad. Snart har den känslan övergått i hat och tankarna på hämnd lämnar henne inte.
Spaningschef Greger Thulin och kriminalkommissarie Katarina Linde får veta att det hittats ett lik i Sisjöns industriområde. Ett tillhåll för hemlösa. Men mannen som mördats är inte hemlös, han är riksdagsledamot. Varför hade han befunnit sig i en övergiven industribyggnad sent en söndagskväll?
Kort tid efter det första mordet inträffar ytterligare ett, även det här offret är riksdagsledamot. Han hittas mördad på hotell Eggers. Båda har huggits ihjäl med ett flertal knivstick, verkar inte känna varandra och tillhör olika politiska partier. Oron i riksdagshuset ökar.
Greger och Katarina åker till Stockholm för att undersöka om svaren finns där. De får höra att båda männen suttit i samma utskott och att det varit livliga diskussioner om fastighetsskatten, men har den något med morden att göra?
© 2013 Anomar förlag (Hljóðbók): 9789186465339
© 2011 Anomar förlag (Rafbók): 9789197795111
Útgáfudagur
Hljóðbók: 1 mars 2013
Rafbók: 1 november 2011
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland