Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.8
Óskáldað efni
Det är landet som romarna kallade Arabia Felix – det lyckliga Arabien. Enligt legenden var det också drottningen av Sabas hemland, mytomspunnet för sitt överdåd och sin rikedom. I dag är Jemen Mellanösterns fattigaste land och präglas av djupa inre konflikter – landet står vid randen av ett inbördeskrig.
Jemen är också fullt av motsägelser och kontraster; samtidigt som barnäktenskap är tillåtet är det ett av få länder på den arabiska halvön där kvinnor har rösträtt.
Följ med på jakten efter en kvinnlig shejka, en resa in i landets motståndsrörelser och en vandring genom öknen där det är 52 grader i skuggan.
Journalisten Tanja Holm var bosatt i Jemen 2009–2015 och bevittnade den arabiska våren på plats. I en samling unika reportage tränger hon bakom tidningsrubrikerna och berättar om ett fascinerande och mångfacetterat land.
© 2018 Leopard Förlag (Rafbók): 9789173435468
Útgáfudagur
Rafbók: 23 februari 2018
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland