Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
Andleg málefni
Debattør og samfundsforsker Bjørn Thomassen går i rette med fejringen af 500-året for reformationens udbrud.
2017 har bekræftet alliancen mellem stat, kirke og kongehus. Myter er blevet bekræftet i en sådan grad, at de glemte og oversete fortællinger om reformationen og protestantismen mere end nogensinde trænger sig på.
Vi hylder blandt meget andet forestillingen om, at den lutherske lære frisatte det moderne individ, gjorde op med de kirkelige autoriteter, indførte nationalsproget i kirken, demokratiserede samfundsinstitutionerne og banede vejen for en begyndende ligestilling af kvinder.Fortællingen om den milde og tolerante danske kulturkristendom kræver et modsvar. Reformationen var en voldsom kamp om sjælene. Befolkningen blev påtvunget protestantismen, der blev et middel til sindelagskontrol og ensretning i hele det danske rige. Tabernes historie skal afdækkes. Religiøse minoriteter som katolikker og jøder opnåede først sent lighed for loven.Forholdet mellem nation og religion tåler at blive brudt – vores danskhed og kristendomsforståelse bør langtfra være bundet til Luther alene.
Bjørn Thomassens ærinde er ikke religionskritisk, men at lukke op for en ny og mere mangfoldig fortælling om de kulturelle, videnskabelige og kirkelige rigdomme, ressourcer og grupperinger, vi bør lære at kende som en del af historien om tiden før og efter reformationen. Renæssancen skal genopdages.
BJØRN THOMASSEN (f. 1968) er ph.d., lektor på Roskilde Universitet, foredragsholder og klummeskribent ved Kristeligt Dagblad.
© 2017 Kristeligt Dagblads Forlag (Rafbók): 9788774673064
Útgáfudagur
Rafbók: 30 oktober 2017
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland