Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
5
Skáldsögur
Alexandra Schalin-Holm är på väg ut i Stockholms skärgård tillsammans med en vän när hon får ett telefonsamtal från Finland. Hennes gudmor, skådespelaren och regissören Iris Kvarnström, ligger nedsövd på intensiven. Alexandra tar första bästa flyg till Finland.
Minnets slussar öppnas under dagarna vid sjukbädden. Iris blev central för den moderlösa Alexandra. Alexandra minns tonårstiden då hon var hardcorepunkare och djurrättsaktivist; hon hoppade av gymnasiet för att söka till en dansutbildning i Tyskland och hamnade slutligen i Stockholm. Alexandras berättelse varvas med hennes pappas hågkomster av tillvaron som ensamförälder till en speciell dotter hans egen Prinsessan av Vasa. Tonsättaren Alf Holms vardag kretsar kring musiken olösta konflikter och sorgen efter hustrun, vars liv fick ett brutalt slut, präglar honom fortfarande.
Prinsessan av Vasa är den sista delen av en romantrilogi som inleddes med Tre systrar och en berättare (2014) och fortsatte med Där musiken började (2018). Den skildrar tre generationer alla knutna till en liten, cellulosadoftande stad vid Bottenvikens kust.
© 2025 Förlaget M (Rafbók): 9789523336384
Útgáfudagur
Rafbók: 2 april 2025
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland