Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.3
Óskáldað efni
Hakon Mielche rejste i 1970‘erne med sin kone, Susanne Mielche, til USA på et vaskeægte roadtrip. Den garvede eventyrer tog notits af de vigtigste ting undervejs, og det blev til to spændende rejsebøger; "USA øst" og "USA vest".
I "USA øst" kommer vi blandt andet med til det imponerende vandfald Niagra Falls, til Boston, hvor en tro kopi af det berømte skib Mayflower ligger og vugger i havnen, samt til George Washingtons hjem, Mount Vernon.
"USA øst" er skrevet i 1970‘erne og bruger til tider udtryk og vendinger, der kan virke stødende og racistiske i dag. Dette er ikke udtryk for forlagets holdning.
Hakon Mielche (1904-1979) var en dansk journalist, eventyrer og forfatter. Han er bedst kendt for sine mange spændende bøger om sine eventyrlige rejser rundt i den store verden, som han med stort litterært talent tryllebinder læseren med. Under besættelsen måtte Hakon Mielche meget modvilligt blive i Danmark på grund af udrejseforbuddet. Den tid udnyttede han til at skrive en række biografier samt en enkelt selvbiografi. Hakon Mielche var medlem af Eventyrernes Klub, og hans bøger er blevet oversat til over 10 sprog.
© 2019 Lindhardt og Ringhof (Hljóðbók): 9788726053081
© 2019 SAGA Egmont (Rafbók): 9788726052398
Útgáfudagur
Hljóðbók: 28 juni 2019
Rafbók: 24 maj 2019
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland