Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.8
Leikrit og ljóð
Bodil Svensson föddes i norra delen av Helsingborg 1946. Hon flyttade till Råå, som ligger i den södra delen, år 1953. Under 24 år har hon bott i Motala, vid Vätterns vackra strand. Därefter blev det Skåne igen. Bodil är nu bosatt i Norra Borstahusen i Landskrona. I slutet av 60-talet påbörjade Bodil en utbildning till socionom. Efter ett par års studier kände Bodil att hon hellre ville bli lärare. Bodil valde då att bli grundskollärare men huvudämnena svenska och matematik. Därefter blev Bodil specialpedagog. Nu upplevde Bodil att hon var på ”Mammas gata”. Hon fick nu möjlighet att ge stöd till de elever som befann sig i svåra inlärningssituationer av olika anledningar.
Skrivandet har alltid funnits med i Bodils liv. De äldsta dikterna i boken, ”Vi vet en liten trädgård”, har över 40 år på nacken. Många av dikterna har tillkommit under de två senaste åren. Bodil är oftast iklädd papper och penna eller så ser hon till att hon har en dator i närheten. Texterna i hennes dikter kommer oftast bara forsande ur henne. Detta kan även hända under natten! En del av dikterna blir färdiga direkt medan andra skrivs om flera gånger innan Bodil är nöjd med dem. I ”byrålådan” finns det många dikter kvar som förhoppningsvis kommer ut i nästa lyrikbok. Bodil har också påbörjat en livsberättelse som även kommer att innehålla många fotografier, dikter och bilder på en del av hennes olje- och akvarellmålningar. Förhoppningsvis kommer den att ges ut i slutet av år 2022.
Dikterna kan handla om allt ”mellan himmel och jord”. Helst önskar Bodil skapa stämning och ge läsarna hopp och möjlighet att se allt det goda som finns i livet. Det finns också tankar kring människors funktionshinder och sjukdomstillstånd i en del dikter. Det som berörs är också tankar kring hur människor med olika bakgrund tar sig an livet när de kommer till vårt land. Det finns mycket spännande att skriva om även i framtiden.
© 2022 Ekström & Garay (Hljóðbók): 9789189706057
Útgáfudagur
Hljóðbók: 1 april 2022
Merki
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland