Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.8
Skáldsögur
Den enda historien är en roman om spillrorna av en kärleksrelation. Osentimentalt skildrar Julian Barnes, författare till Känslan av ett slut, hur den första kärleken kan vara livsavgörande. Och hur minnet både kan undfly och bedra oss
När Paul i början av 1960-talet träffar Susan är han student och nitton år gammal. Hon är fyrtioåtta, gift och har två vuxna döttrar. Paul är stolt över att förhållandet bryter mot konventionen, att det retar hans föräldrar. Men han ser också Susan som sitt livs stora kärlek. Susan är mer realistisk och redan från början övertygad om att Paul kommer att lämna henne. När de får möjlighet att leva tillsammans, långt från Susans våldsamma och alkoholiserade man, ställs det slutligen högre krav på deras kärlek än Paul kunnat föreställa sig.
Nu, långt senare, ser han tillbaka på deras relation. De flesta, menar han, har egentligen bara en enda historia i livet som är värd att återge. Och medan han vrider och vänder på minnena som förföljt honom, berättar han sin. Om den kärlek som gjort honom till den han är.
© 2019 Bokförlaget Forum (Rafbók): 9789137153124
Þýðandi: Mats Hörmark
Útgáfudagur
Rafbók: 1 februari 2019
Merki
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland