Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
4.5
Barnabækur
Felicia är en strulig tjej på många sätt. Hon snattar och skolkar för att verka cool inför kompisar. Men hon har det kämpigt hemma, med en mamma som inte bryr sig så mycket som hon borde. Ibland finns det inte ens mat så Felicia kan äta sig mätt. En äldre granne lyckas komma in under Felicias hårda skal, och deras relation växer till något betydelsefullt för båda.
Felicia är besatt av att få likes på sina inlägg på sociala medier. Hennes mål är att få en miljon likes. Hur ska hon uppnå det? När Felicia får en idé om hur hon ska lyckas dras några kompisar med på en farlig utmaning. En miljon likes handlar om hur långt man är redo att gå för att få omgivningens uppmärksamhet. Den handlar om att vara ung, att försöka passa in och samtidigt hitta sig själv. En miljon likes tar upp det komplexa i vänskapsrelationer och vem som egentligen bär ansvaret för ens egna handlingar.
ANN OLEROT är författare och har skrivit flera barn- och ungdomsböcker. Bland annat fyra böcker i spänningsserien om Moa och Elias och deras förmåga att få kontakt med spöken.
© 2021 Ordalaget Bokförlag (Hljóðbók): 9789174694802
© 2022 Ordalaget Bokförlag (Rafbók): 9789174694970
Útgáfudagur
Hljóðbók: 20 oktober 2021
Rafbók: 7 februari 2022
Hundruðir þúsunda raf- og hljóðbóka
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland