Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3.6
Glæpasögur
Lena Malm är tillbaka med den fristående uppföljaren till debuten Alla vill ha sitt.
Conny är död efter att ha blåst Don på miljonbelopp. Anna har kunnat starta ett nytt liv med man och barn. Don tänker inte ge sig. Han vet att hans pengar finns någonstans därute. Uppdraget att hitta den skyldige landar på Adnan som motvilligt tackar ja trots att han vill lämna det kriminella livet. Sakta dras snaran åt runt Anna och hennes vänner samtidigt som Adnan inleder en affär med Anna.
Någon måste betala är en stilsäker och spännande deckare i samma anda som Sjöwall & Wahlöö som tar med oss på en resa genom de mörka vrårna av det moderna samhället. Lena Malm levererar en berättelse som griper tag i läsaren från första sidan och håller spänningen uppe ända fram till det oväntade slutet.
Om du älskar nordic noir, socialrealistiska berättelser och spännande deckare är Någon måste betala en bok du inte vill missa!
Sagt om Någon måste betala:
"Språket är lättläst, och enkelheten gör att bokens sidor bara försvinner iväg under läsningen. I Någon måste betala pyr spänningen hela tiden i bakgrunden, och det är inte enkelt att ana vart storyn är på väg. Jag väntar på en fortsättning! "
- Peter Gissy, deckarförfattare som bl a skrivit Mortlanddeckarna
© 2024 Storify Publishing (Hljóðbók): 9789198914153
© 2023 Storify Publishing AB (Rafbók): 9789198849912
Útgáfudagur
Hljóðbók: 24 februari 2024
Rafbók: 8 september 2023
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland