Stígðu inn í heim af óteljandi sögum
3 of 3
Skáldsögur
l dr Spencer C. Speneers efterlämnade anteckningar skildras mötena mellan Spencer och dekanen på universitetet i Texas-dr Paul Chapman. Det som börjar som ett filosofiskt samtal, ändrar plötsligt karaktär. Insatserna höjs och rykten förekommer som säger att dekanen skulle äga övernaturliga krafter.
Medarbetare som misshagar dekanen har en tendens att försvinna. En del tyder dessutom på att dekanen under sin tid som officer i Vietnam begick en och annan oegentlighet. Handlingar som kan vara orsaken till att en envis författare nu jagar honom. Dekanen och Spencer ingår en mörk pakt där Spencer lovar att mörda den besvärande författaren om dekanen i sin tur undanröjer Speneers kusin, vars flickvän han har en kärleksaffär med. Frågan är om konsekvenserna som uppstår är värda ett sådant avtal.
Dekanen publicerade första gången 2003 och är tredje delen i Lars Gustafssons amerikanska trilogi. En spännande roman där filosofiska resonemang blir en fråga om liv och död.
© 2016 Albert Bonniers förlag (Rafbók): 9789100161781
Útgáfudagur
Rafbók: 1 juni 2016
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Yfir 400 titlar frá Storytel Original
Barnvænt viðmót með Kids Mode
Vistaðu bækurnar fyrir ferðalögin
Besti valkosturinn fyrir einn notanda
1 aðgangur
Ótakmörkuð hlustun
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
Fyrir þau sem vilja deila sögum með fjölskyldu og vinum.
2-6 aðgangar
100 klst/mán fyrir hvern aðgang
Yfir 900.000 hljóð- og rafbækur
Engin skuldbinding
Getur sagt upp hvenær sem er
2 aðgangar
3990 kr /á mánuðiÍslenska
Ísland