Hljóðbrot
Dyndkongens datter - Karen Dionne

Dyndkongens datter

Dyndkongens datter

4,13 1342 5 Höfundur: Karen Dionne Lesari: Iben Haaest
Hljóðbók.
Rafbók.
Hvis du voksede op i isolation langt ude i skoven ... Ville du så vide, at noget var galt? En nervepirrende menneskejagt i Michigans ødemark.

Helena Pelletier har en hemmelighed: Hendes far kidnappede hendes mor som fjortenårig. Helena er undfanget og opvokset i Michigans ødemark i et bjælkehus, hvor hun boede med sin mor og far og lærte at fiske, jage og spore dyr. Uden nogensinde at møde andre mennesker. Hun elskede sit liv i naturen og anede ikke uråd. Og på trods af sin fars uberegnelige adfærd, så elskede hun ham ... indtil hun som tolvårig fandt ud af, hvad han havde gjort. Femten år senere er Helenas far, Dyndkongen, som han blev kaldt af pressen efter et HC Andersen-eventyr, flygtet fra fængslet. Helena begiver sig straks ud for at fange ham med sin riffel. Hun er den eneste, der kan spore ham, for alt, hun ved om overlevelse og jagt, har hun lært af ham. Men hvem jagter i virkeligheden hvem?

Dyndkogens datter er første bog på dansk af Karen Dionne. En mus-read til fans af Pawla Hawkins, Karin Slaughter og dem, der elsker rå og stemningsfulde film og tv-serier som Winter's Bone og True Detective.

"Sensationel god spænding." - Lee Child

"Jeg er meget begejstret." - Karin Slaughter

"Det løb mig koldt ned ad ryggen." - People

"Helenas modsatrettede følelser omkring sin far og sin egen identitet løfter denne enestående historie." - Publishers Weekly
Tungumál: danska Flokkur: Glæpasögur Þýðandi: Kim Langer

Meiri upplýsingar um hljóðbókina:

Útgefandi: Lindhardt og Ringhof
Útgefið: 2018-01-25
Lengd: 9Klst. 46Mín
ISBN: 9788711953853

Meiri upplýsingar um rafbókina

Útgefandi: Lindhardt og Ringhof
Útgefið: 2018-01-25
ISBN: 9788711952832
Umsagnir

Hafðu alltaf góða bók við höndina - hlustaðu og lestu hvar og hvenær sem er

Lestu og hlustaðu á eins margar bækur og þú vilt! Vistaðu bækurnar á tækið fyrir ferðalögin, hlustaðu til skiptis á aðrar bækur, veldu sögur fyrir börnin þín og finndu næstu uppáhalds bókina þína. Með Storytel ertu ávallt með heilt bókasafn í vasanum.

Prófaðu frítt í 14 daga